نام کاربری

رمز عبور


 

تاریخچه بیمه

تاریخچه بیمه درایران

بیمه به شکل حرفه ای و امروزی آن برای اولین بار در سال 1269 هجری شمسی درکشور ایران مطرح گردید.

دراین سال مذاکراتی بین دولت ایران و سفارت روس بعمل آمد و متعاقب آن امتیاز فعالیت انحصاری در زمینه بیمه و حمل و نقل برای مدت 75 سال به یک تبعه روس بنام (لازارپلیاکف) واگذار شد. نامبرده ظرف مهلت سه سالی که جهت آغاز فعالیت بیمه ای برای وی در نظر گرفته شده بود قادر به تاسیس شرکت بیمه مورد نظر نگردید و به همین جهت این امتیاز از وی سلب شد . متعاقباً در سال 1289 هجری شمسی دو شرکت بیمه روسی به نامهای (نادژدا وکافکازمرکوری)اقدام به تاسیس نمایندگی بیمه جهت بازدید و پرداخت خسارت در ایران نمودند.

در سال 1310 با تصویب قانون ثبت شرکت ها در ایران شرکت های بیمه ای انگلیسی،آلمانی،اتریشی ،سوئیسی،وامثال آن مانند: گستراخ –آلیانس-ایگل استار-یورکشایر-رویال-ویکتوریا-ناسیونال سوئیس-فنیکس-اتحادالوطنی و..... در ایران اقدام به ایجاد شعبه ونمایندگی کرده وبه فعالیت بیمه ای پرداختند.

گسترش فعالیت شرکت های بیمه خارجی مسئولان کشور را متوجه ضرورت تاسیس یک شرکت بیمه ایرانی کرد .درشهریورماه سال 1314 شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایه 20 میلیون ریال توسط دولت تاسیس گردید از جمله سرمايه ابتدايي شركت سهامي بيمه ايران اراضي باغ فردوس بوده است كه به اين شركت واگذار شده بود تا از فروش اقساطي آن سرمايه اوليه تامين شود و مورد ديگر طلب هاي سازمان غله به دولت بوده است كه به طريق فوق دريافت مي شد و در مجموع بیست میلیون ريال سرمايه اوليه شركت تامين شد.

شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان نخستین شرکت بیمه ایرانی در یکی از عمارتهای خیابان لاله زار (سینما خورشید ) تاسیس و فعالیت رسمی خود را از 15 آبان سال 1314 به مدیر عاملی الکساندر آقایان که یکی از بنیانگذاران شرکت بود با ترکیب هیئت مدیره ابوالقاسم فروهر ( كه در آن زمان معاون وزير دارائي بوده ) عضو اصلي، دكتر اوسيب فريدليپ صلح دوست ( از مقامات وزارت دارائي ) عضو اصلي دكتر آلكساندر آقايان ( وكيل دادگستري ) عضو اصلي ،محمد سروري ( از مقامات وزارت دارائي ) عضو علي البدل ،عباسعلي گلشائيان ( از مقامات وزارت دارائي ) عضو علي البدل شروع نمود . در اولين روزي كه شركت سهامي بيمه ايران شروع بكار كرد مرحوم داور وزير ماليه وقت كه در حقيقت بايد تاسيس شركت سهامي بيمه ايران را تا اندازه زيادي مرهون علاقه و پشتكار او دانست خطاب به كار مندان بسيار معدود شركت چنين گفت : من به شركت بيمه جديد التاسيس به اندازه بانك ملي ايران علاقمندم و اهميت اين شركت براي كشور با اندازه بانك ملي است. سعي كنيد تشكيلات منظم و درستي داشته باشيد و حتي از اول به تاسيس شعب در خارج كشور مثل بغداد و كراچي و بمبئي اقدام نمائيد و كارمندان تحصيل كرده داشته باشيد و آنها را براي فعاليت حاضر نمائيد. البته اسم اين شركت بزودي درتمام دنيا معروف خواهد شد. تاريخ مزبور در تاريخ اقتصادي كشور اهميت خاصي دارد. چون موسسات بيمه هر كشوري از اركان اوليه اقتصادي آن كشور بشمار ميرود و عمل بيمه در تمام دنيا ملاك درجه ترقي و تنزل اقتصادي است.

درسال 1316 قانون بیمه در 36 ماده تدوین وبه تصویب مجلس رسید پس از آن نیز مقررات دیگری درجهت کنترل ونظارت برفعالیت موسسات بیمه از طریق الزام آنها به واگذاری 25 درصد بیمه نامه های صادره بصورت اتکائی اجباری به شرکت سهامی بیمه ایران وضع شد .شرکت سهامی بیمه ایران با حمایت دولت به فعالیت خود ادامه دادواین حمایت منجر به تقویت نقش این شرکت در بازار بیمه کشور وتوقف تدریجی فعالیت شعب ونمایندگی های شرکت های بیمه خارجی گردید .با وجود کارشکنی های اولیه شرکت های خارجی .شرکت بیمه ایران موفق شد در همان سال نخست فعالیت ،64%بازار بیمه کشور را به خود اختصاص دهد و سهم موسسات خارجی را به 38%تقلیل دهد و با کاهش نرخ بیمه در بعضی از رشته ها به حدود 50%در گسترش و توسعه بیمه نقش موثری را ایفا نماید.که امروزه در سراسر کشور و همچنین در کشورهای اروپائی وآسیائی و به ویژه در خاورمیانه نامی پرآوازه وآشناست .

نخستین بیمه نامه صادره توسط بیمه ایران بیمه نامه آتش سوزی منزل داور وزیر،وقت مالیه بود که بعد از سخنرانی کوتاه و موثر خود تقاضای صدور آن را نمود .

همچنین در آذرماه همان سال نخستین بیمه نامه حمل ونقل نیز صادر گردید و در سال 1315 نخستین واحد صدور بیمه نامه های اتومبیل و حوادث شروع به کارکرد. و درهمان سال نیز در شهرهای مشهد ،اصفهان ،رشت و همدان ،اهواز و بوشهر اقدام به تاسیس نمایندگی شد . درهمان سال برای اولین بار شرکت بیمه ایران خطرات ناشی از حوادث کار را در بنگاه انحصار دخانیات برعهده گرفت و بدین ترتیب نخستین قدم در راه شروع بیمه های اجتماعی و کارگران برداشته شد . همچنین تعدادی از دانشجویان ایرانی رشته های اقتصادی و تجارت به خارج از کشور برای آموختن فنون بیمه اعزام شدند .سپس رشته بیمه سرقت شروع به کارکرد و بیمه سوخت و سوز معاملات اعتباری و تجاری نیز آغاز شد .

پس از آن نخستین شرکت بیمه خصوصی ایران به نام بیمه شرق در سال 1329 خورشیدی تاسیس شد.پس ازآن تا سال 1343به تدریج 7 شرکت بیمه خصوصی دیگر به نامهای آریا ،پارس ،ملی ،آسیا ،البرز،امید و ساختمان و کار به ترتیب تاسیس شدند و به فعالیت بیمه ای پرداختند.

این روند کماکان ادامه یافت تا آنکه در سال 1331 براساس مصوبه هئیت دولت کلیه شرکتهای بیمه خارجی موظف شدند جهت ادامه فعالیت خود در ایران مبلغ 000ر250 دلار بعنوان ودیعه نزد بانک ملی ایران تودیع نمایند وپس از آن نیز منافع سالیانه خود را تازمانیکه این مبلغ به پانصد هزار دلار برسد برآن بیفزایند . این تصمیم موجب تعطیل شدن کلیه نمایندگی ها وشعب شرکت های بیمه خارجی در ایران باستثنا دوشرکت یورکشایر و اینگستراخ گردید وشرایط را برای گسترش فعالیت شرکت های بیمه ایرانی فراهم ساخت .

در سال 1350 بیمه مرکزی ایران به منظور ضرورت اعمال نظارت بیشتر دولت براین صنعت وتدوین اصول و ضوابط استاندارد برای فعالیتهای بیمه ای به منظور حفظ حقوق بیمه گذاران و بیمه شدگان تاسیس گردید.

موسسات بیمه کشور تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با ترکیبی از یک شرکت دولتی ،دوازده شرکت خصوصی و دو موسسه بیمه خارجی به صورت نمایندگی در سطح کشور فعالیت می کردند . در چهارم تیرماه 1358 بنابرتصمیم شورای انقلاب ،دوازده شرکت خصوصی ،ملی اعلام شدند و پروانه فعالیت دو نمایندگی خارجی بیمه نیز لغوگردید.بدین ترتیب بر اساس مقررات قانون ملی شدن موسسات بیمه و اعتباری ،تصدی امر بیمه و اداره دوازده شرکت بیمه ملی شده ،به دولت واگذار گردید و با تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در 24 آبان 1358 که طی آن نظام اقتصادی کشور به سه بخش دولتی ،تعاونی و خصوصی تقسیم گردید، صنعت بیمه در کنار شماری از صنایع مهم به صورت مالکیت عمومی در بخش دولتی در اختیار دولت قرار گرفت . به لحاظ فعالیت نامطلوب ده شرکت بیمه ملی شده این شرکت ها در یکدیگر ادغام شدند و شرکت بیمه دانا که از آن پس منحصراًمی بایست در بخش بیمه های اشخاص فعالیت می کرد تاسیس گردید.

تعداد بازدیدکنندگان: 254831